PCP دارها حتما بخوانند !

مديران انجمن: airguns, zekrali, garshasb

PCP دارها حتما بخوانند !

پستتوسط sniper » جمعه بهمن ماه 22, 1389 5:37 pm

با سلام خدمت دوستان عزیزم .

باتوجه به اینکه دوستان به مرور PCP هارو برای سرویس پیش من میاورند یکسری نکات رو برای دارندگان این کتگوری اسلحه میگم که امیدوارم رعایت کرده تا بیشتر از رفع عیوب مربوط به استفاده ناصحیح به سمت تیونینگ ها پیش برویم .


1) اسلحه PCP توسط فنری بسیار ضعیف و نازک مسلح میشود و از این نظر کاملا شبیه گلنگدن اسلحه گلوله زنی کار میکند .لذا از فضای ذهنی مسلح شدن تفنگ فنری خارج شوید .( مسلح کردن تفنگ PCP باید بسیار بسیار نرم و آرام و با وسواس صورت بگیرد ).اگر بخواهید مانند فیلمهای جنگی تفنگ رو مسلح کنید متاسفانه قطعات هرمدل PCP مستهلک خواهند شد .اگر دقت کنید دوستانی که تفنگهای گلوله زنی هم دارند بسیار نرم و آرام گلنگدن میکنند و حتی پوکه رو با دست در میاورند .همینگون عمر قطعات دهها برابر خواهد شد .

2)در هرمدلی از اسلحه های PCP شما طی 3مرحله تفنگ رو باید مسلح کنید ! نه 1 مرحله !!!!!!!!!!!

الف) آزاد کردن گلنگدن یا قسمت دستکش تا جایی که عقب میآید .(حرکت نرم و بدون فشار)
ب)کشیدن عقب گلنگدن تا جایی که ماشه قفل کند (فشار محکم به عقب)
ج)برگشت بسیار نرم گلنگدن به جای اول .(حرکت نرم و بدون فشار)


ازجمله مسایلی که عمدتا میبینیم این هست که طرف بدون نگاه کردن به کار خود مرتبا گلنگدن کرده و گاها بی توجه به ماحصل کار 3 ساچمه رو داخل خزانه کرده و همه چیز گیر میکند !

3) در کل مراحل مسلح کردن تفنگ به چرخش خشاب و ورود ساچمه به داخل خزانه دقت کنید .در صورتی که 3مرحله را با حوصله انجام دهید روال کار مسلح شدن بدون عیب انجام خواهد شد .

4)حتی المقدور به پیچهای تنظیم ماشه دست نزنید .این پیچها بسیار حساس هستند و در تیراندازی تفریحی که 100% ما برای این منظور تفنگ خریده ایم هیچ کارایی مفیدی ندارند .پیچهای بدنه تفنگ و قسمتهای مختلف هم خیلی سفت نکنید اینکار مستقیما باعث هرز شدن آنها خواهد شد .

5)خارج شدن باد از اطراف ماشه یا هرمحل دیگری نشاندهنده این است که اورینگها در قسمتی از سر کپسول ساییدگی پیدا کرده اند .استفاده از روغنهای اسیدی و اسپریها 100% عامل پوسیده شدن و تخریب این اورینگهاست لذا:

در قطعات تفنگ بلاخص PCP که اورینگ وجود دارد از روغنهای غیر نفتی یا روغنهای نفتی با PH خنثی و بدون هیچ افزودنی استفاده کنید. مقدار روغن فقط در حدی باید باشد که سطح جسم تمیز شود و ماندن روغن در محل بمرور با ترکیب غبارات هوا ایجاد چرک کرده که مضر است .

6)داخل لوله و خزانه نیازی به روغن ندارد .روغن برخلاف تصور در این سرعتهای بالای ساچمه اصطکاک را به مراتب بیشتر کرده و برای خان تفنگ مضر است .

7)مسلح ماندن تفنگ PCP به مرور فنر آنرا ضعیف میکند .البته این موضوع اهمیتی ندارد ولی خالی شلیک کردن PCP برخلاف تفنگهای فنری مفید هم هست .

8.) پایین آمدن فشار کپسول زیر 100 بار از هرنظر برای شما ایجاد مشکل میکند .بجز بحث تلمبه زدن که معضلی خواهد شد نکته بسیار مهم دیگر :

کپسول خود را به فشار مشخصی عادت دهید .تلورانس زیاد فشار داخل کپسول هم برای ساعت ها/ هم برای اورینگها مضر است و گردخاکهای ورودی در فشارهای پایین بمراتب بیشتر خواهد گشت .

9) خالی کردن کامل کپسول کاملا غلط و اشتباه است و یکی از دوستان بر اثر خالی کردن کامل کپسول باعث شد تا سرکپسول از بدنه آن جدا شده و داخل تفنگ بماند !

10)فشار متعادل تیراندازی با تفنگهای PCP رنجر بین 200 تا 150 است . بنده شخصا بین 180 تا 140 تعداد 10 شلیک کرده و مجدد بدون فشار زیاد با چندین تلمبه فشار را به 180 میرسانم.

11)تلمبه را بهتر است در هوای خشک استفاده کنید .استفاده در هوایی که رطوبت بالای 40% داشته باشد در لحظه ایجاد قطرات آب در مسیر کرده که این قطرات بمرور با ترکیب هوای آلوده و روغن موجود در مسیر ایجاد جرمی کرده که از کارایی تلمبه میکاهد .

12) تلمبه در 2انتهای مسیر بالا و پایین با ضربه متوقف نشود .سعی کنید خیلی نرم به 2انتها بکوبید .علت اصلی از کار افتادن درجه بارومتر روی تلمبه این ضربات است .

13) لوله نقره ای داخلی تلمبه را بعد از هر 10 بار استفاده به وسیله دستمال تمیز و روغن مناسب کاملا تمیز کنید . تمیز کنید و لوله رو بالا پایین کرده مجدد تمیز کنید .این عمل را 10 با انجام دهید .

14)استفاده از پودر خشک کن یا هر فیلتر دیگری هیچ نقشی در گرفتن رطوبت محیط یا گردخاک ندارد دلیل آن هم اینست که در واحد زمانی کوتاهی مقدار بسیار زیادی هوا وارد و از تلمبه خارج میشود این مقدار زیاد هوا متاثر از فیلتر روی تلمبه نخواهد شد ! لذا تنها روش ممکن تلمبه کردن در هوای خشک و پاک است .بنده در روزهای بارانی اگر مجبور به شکار هم باشم سعی میکنم تعداد شلیک خود را محدود به فشار داخل کپسول کرده و حتی الامکان تلمبه نکنم .

15)اتصالات تلمبه و شلنگها را خیلی سفت نکنید . در حدی که نشتی ندهد کافیست .

16)تفنگ PCP از کمترین استهلاک برخوردار است و عمده فشار روی آن روی ماشه و گلنگدن است .با استفاده صحیح و رعایت نکات ذکر شده میتوانید 10ها سال از این وسیله استفاده کنید .

در خاتمه 2 نکته بسیار مهم رو باید به دوستان بگم :

1)تفنگهای PCP خود را هر 6 ماه یکبار برای سرویس و چک آپ تحویل دهید .مسلما خیلی اوقات عیوبی مخفی وجود دارند که درصورت عدم توجه قابل به رفع نخواهند بود .متاسفانه عدم توجه به بحث سرویس تفنگ باعث زنگزدگی قطعات خواهد شد که عمر تفنگ شما را به پایان خواهد رساند.مشخصا بنده هم با دلسردی با تفنگهایی که سالها بدون توجه دچار عیوب جدی شده اند برخورد خواهم کرد .

2) با توجه به اینکه ارزش مادی PCP ها بالاست لذا در صورتی که تفنگ شما دچار مشکلات بسیار جزیی هم گردید با بنده تماس بگیرید و حتی المقدور تفنگ را برای سرویس تحویل دهید .دستکاری سلاح یا فشار آوردن به قطعات معیوب یا تعویض و تراش خودسرانه آن عمدتا تفنگ را از کارایی ساقط کرده و شرکت و بنده هیچ جوابی برای اینگونه اهمال کاری ها نخواهیم داشت .

باتشکر فراوان


نماد کاربر
sniper
 

Re: PCP دارها حتما بخوانند !

پستتوسط farzad74 » يکشنبه مهر ماه 18, 1395 10:26 am

با سلام.درجه باد روی تفنگ من از کار افتاده میخاستم ببینم مشکل از کجا میتونه باشه؟؟؟
اگه بخام تفنگو باز کنم اول باید بادشم خالی کنم آیا؟؟؟
با تشکر

برای نویسنده این مطلب farzad74 تشکر کننده ها:
garshasb (يکشنبه مهر ماه 18, 1395 12:14 pm)
رتبه: 10%
 
farzad74
کاربر جدید
کاربر جدید
 
پست ها : 1
تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 18, 1395 10:20 am
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 1 دفعه
امتياز: 10

Re: PCP دارها حتما بخوانند !

پستتوسط garshasb » يکشنبه مهر ماه 18, 1395 12:16 pm

farzad74 نوشته است:با سلام.درجه باد روی تفنگ من از کار افتاده میخاستم ببینم مشکل از کجا میتونه باشه؟؟؟
اگه بخام تفنگو باز کنم اول باید بادشم خالی کنم آیا؟؟؟
با تشکر


سلام
ابتدا وردتون به سایت رو تبریک میگم.
مانومتر شما از کار افتاده میشه تعویض یا تعمیرش کرد.
برای باز کردن مخزن حتما باید کاملا خالی باشه .
ژرفای درک در وجود شاگرد است، نه در حرف استاد
VJ svaran داستان استاد کمان ساز

برای نویسنده این مطلب garshasb تشکر کننده ها: 2
matrixH32 (چهارشنبه مهر ماه 21, 1395 4:32 pm), zekrali (يکشنبه مهر ماه 18, 1395 12:43 pm)
رتبه: 20%
 
نماد کاربر
garshasb
مدیر فنی
مدیر فنی
 
پست ها : 519
تاريخ عضويت: شنبه تير ماه 13, 1394 1:21 pm
محل سکونت: تهران
تشکر کرده: 1348 بار
تشکر شده: 1227 بار
امتياز: 12350


بازگشت به بحث آزاد

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان